Keď chceme, aby naše mihalnice vyzerali čo najlepšie, najjednoduchším spôsobom je ich skrášlenie. Každý deň sa ženy snažia dodať svojim riasam krásu a vytvoriť čo najlepší vzhľad pomocou maskary. Je jedinou úlohou našich mihalníc len skrášlenie? Vôbec nie. Mihalnice majú v ľudskom tele dôležitú úlohu. Pokračujte v čítaní článku a zistite, prečo potrebujeme mihalnice a aká je ich úloha.
Biológia mihalníc a životný cyklus mihalníc
Tieto tenké chĺpky okolo očí sú takzvané adnexálne štruktúry. Na hornom viečku je okolo 120 až 250 mihalníc, s dĺžkou od 8 do 12 milimetrov. Na spodnom viečku máme od 50 do 150 mihalníc, s dĺžkou od 6 do 8 milimetrov. Farba mihalníc je podobná farbe vlasov u daného jedinca. Ľudia so svetlou pokožkou a blond vlasmi majú zvyčajne mihalnice a obočie svetlej farby a niektorým sa to nepáči. Existuje však stále viac a viac spôsobov, ako dodať mihalniciam tmavšiu farbu a urobiť ich hustejšími a plnšími. Dobré je si uvedomiť, aká dôležitá je starostlivosť o mihalnice a viac si o tom môžete prečítať v tomto príspevku.
Z čoho sú zložené mihalnice?
Korienok alebo vlasová cibuľka mihalnice je základňa mihalnice a jej živá časť. Je umiestnená vo vlasovom folikule a jej úlohou je absorpcia vitamínov, minerálov a živín. Ďalšou vrstvou chĺpku mihalnice je vlasový stvol a už pri pohľade naň vieme povedať, či je chlp – v tomto prípade mihalnica – v dobrom stave alebo nie. Dĺžka, tvar a textúra mihalníc určujú prevažne gény, ako aj celkové zdravie a strava.
Ploché šupinky kutikuly sa navzájom prekrývajú a sú hlavným stavebným prvkom cibuliek mihalnice. Šupinky vytvárajú vrstvu kutikuly, ktorá chráni korienok pred akýmkoľvek mechanickým poškodením. Keratínová vrstva, ktorá dodáva vlasom elasticitu a odolnosť, je umiestnená pod ochrannou vrstvou.
Životný cyklus mihalnice
Pravdepodobne ste si mihalnicu na líci našli už mnohokrát a kládli ste si otázku, čo ste urobili nesprávne. Nemajte obavy! Každý chlp má zakódovanú svoju životnosť. Každý deň nám vypadnú 2-3 mihalnice na každé oko, čo je úplne prirodzené. Prečo sa to deje? Životný cyklus mihalnice pozostáva z troch štádií:
- anagén – aktívny proces, ktorý prebieha pod pokožkou a trvá dovtedy, kým mihalnica nevyrastie a nedostane sa na povrch pokožky.
- katagén – v tomto štádiu vlasová cibuľka odumrie, pričom mihalnica dosiahne svoju maximálnu dĺžku, ale stále je prítomná na viečku.
- telogén – moment, kedy mihalnica odumrie a je nahradená novou mihalnicou, ktorá doslova starú mihalnicu vytlačí von.
V každej fáze je prítomných približne 33 percent mihalníc. Medzi jednotlivými štádiami je rovnováha, a preto si ani nevšimneme, že mihalnica vypadne, lebo okamžite je nahradená novou. Tento proces ide stále dookola a každá mihalnica ostáva na svojom mieste od 2 do 4 mesiacoch. Inými slovami, vôbec nás nemusí trápiť, keď si na líci nájdeme jednu mihalnicu, lebo nová vyrástla okamžite po jej vypadnutí.
Mihalnice. Prečo sú pre oči také dôležité?
-
Mihalnice udržiavajú hydratáciu a zmierňujú prúdenie vzduchu
Ľudské oči majú optimálnu vlhkosť vďaka špeciálnemu slznému filmu, ktorý chráni oči. Takýto ochranný filter dodáva očiam živiny a odráža svetlo, aby sa zachovala ostrosť videnia. Mihalnice taktiež zmierňujú prúdenie vzduchu, aby sa vietor nedostal do očí, čím sa udržiava vlhkosť slzného filmu. Mihalnice zároveň chránia oči pred prachom, pieskom, potom, dažďom, atď.
-
Mihalnice signalizujú nebezpečenstvo
Určite ste si všimli, že keď sa niečo dostane do blízkosti vašich očí a mihalníc, tak automaticky zavriete oči. Riasy fungujú podobne ako mačacie fúzy – detegujú objekt a spúšťajú okamžitú reakciu.
-
Mihalnice filtrujú slnečné svetlo
Hoci mihalnice nedokážu filtrovať všetko slnečné svetlo, sú však super efektívne na ochranu očí pred silným slnečným žiarením. Bez nich by sme oslepli pri každom pobyte vonku.
Vypadávanie mihalníc – možné príčiny
Mihalnice vypadávajú prirodzene a nemalo by nám to robiť starosti, avšak v niektorých prípadoch môže byť z našej strany potrebné spozornieť. Nadmerné vypadávanie vlasov, mihalníc a obočia je vážnym znamením, že vaše telo volá o pomoc.
Nadmerné vypadávanie mihalníc – mechanické poškodenie
- Trenie viečok počas odstraňovania make-upu môže viesť k polámaniu mihalníc. Odporúčame na vatový tampón naniesť odstraňovač make-upu a jemne ho pritlačiť na viečko. Pridržte ho približne pätnásť sekúnd a jemne ním pohybujte v smere rastu chĺpkov.
- Po nedôslednom odstránení make-upu ostanú na mihalniciach zvyšky make-upu, čo môže spôsobiť vysušenie, ale aj upchatie kožných pórov na viečkach, čo vedie k vzniku bolestivých vyrážok a očných infekcií.
- Trenie viečok zo zvyku silným tlakom rukami alebo prstami. Takouto činnosťou môžete ublížiť mihalniciam aj očiam. Lepšie urobíte, keď si svrbiace miesto jemne poškriabete.
- Nesprávny spôsob používania klieštikov na mihalnice môže spôsobiť mikropoškodenia mihalníc, hlavne keď ich používate po aplikácii maskary – toto nikdy nerobte!
Ako sme už spomenuli, keď je v tele nejaký problém, naše telo nám to signalizuje. Vypadávanie mihalníc neznamená vždy, že ide o nesprávnu starostlivosť o pokožku alebo že máte na niečo alergiu. Ak začnú vaše mihalnice náhle a nadmerne vypadávať, rednutie prebieha len na jednom oku alebo vypadávanie mihalníc sprevádza aj vypadávanie obočia a vlasov, ide o signál zdravotných problémov. Môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínov alebo minerálov. Najlepšie urobíte, keď navštívite špecialistu, ktorý preskúma tento problém a vykoná vhodné opatrenia.