Mapovanie mihalníc sa oplatí bez ohľadu na to, či ste začiatočníčka lash artistka alebo máte v tomto obore už mnohoročné skúsenosti. Mapovanie mihalníc vzniklo s cieľom zabezpečiť, aby bol proces aplikácie predĺžených mihalníc jednoduchší a signifikantne kratší. Ako sa správne vykonáva mapovanie mihalníc? Je to naozaj také užitočné? Oplatí sa používať hotové mapy mihalníc alebo je lepšie si vytvoriť vlastnú? Dozviete sa to dnes!
Mapovanie mihalníc – čo to presne je?
Mapa mihalníc je zjednodušene diagram predĺžených mihalníc, ktorý označuje, aké riasy si vybrať a naniesť na určitý segment prírodných mihalníc. Takáto mapa je určená na uľahčenie práce lash stylistu pri vytváraní špecifických lookov mihalníc a tiež na udržanie symetrie klientkiných očí. Okrem toho mapovanie mihalníc môže skrátiť čas práce vykonávanej procedúry. Zaberie menej ako minútu a premietne sa do celej služby. Nemusíte už mrhať vzácnym časom a myslieť na ďalšie kroky pri vašej práci a rovno siahnete po tom, čo je vyznačené na mape.
Mapovanie mihalníc – pre koho je určené?
Eyelash mapping môže byť užitočné pre nových, ale aj pokročilých lash stylistov. Určite bude dobrou voľbou pre začiatočníkov, ktorý sa učia vytvárať špecifické štýly mihalníc a lepšie tak vstrebajú všetky informácie, hlavne tie týkajúce sa hrúbky, dĺžky a vytočenia a zvolených metód predlžovania mihalníc.
Pokročilí lash artisti ich môžu tiež sebavedomo používať na uľahčenie a zrýchlenie práce. Nie je na tom vôbec nič zlé, pretože mapovanie rias môže významne zvýšiť produktivitu. Preto je dobrý nápad naučiť sa mapovať mihalnice a začať to používať v praxi.
Ako sa vykonáva mapovanie mihalníc?
Celý proces je veľmi jednoduchý. Pri príprave klientky na predlžovanie mihalníc musíte vždy pamätať na jeden najdôležitejší krok – oddeliť spodné mihalnice od horných, aby nerobili problémy pri aplikácii umelých mihalníc. Môžete to urobiť pomocou špeciálnych podložiek (zvyčajne hydrogélových alebo vyrobených zo špeciálneho materiálu, ktorý nepúšťa vlákna). Umiestnite ich na spodné viečko, čím oddelíte spodné mihalnice a začnite aplikovať umelé mihalnice. Ak sa rozhodnete vytvoriť mapu mihalníc, teraz je ten správny čas.
Siahnite po pere alebo tenkej fixke a nakreslite na podložku bodky, ktorými si označíte dĺžku umelých mihalníc, akú chcete použiť. Nakreslite dlhé čiarky, ktoré sú pokračovaním prírodných mihalníc. Takto si rozdelíme mihalnice do segmentov označených číslami, ktoré zodpovedajú dĺžke mihalníc. Takto vieme, po akých mihalniciach máme siahnuť počas procedúry predlžovania. A to je všetko! Mapovanie mihalníc nie je zložité ani časovo náročné a môže byť neskutočné nápomocné.
Na čo by ste si mali dávať pozor pri vytváraní mapy mihalníc?
Pamätajte, že prax robí majstra. Mapovanie mihalníc nie je ťažké a postupom času si každá lash stylistka vyvinie svoju vlastnú metódu, ale aby ste to urobili správne, je dobré dať pozor na niekoľko dôležitých faktorov:
- Poriadne odmerajte dĺžku oboch očí. Myslite na to, že oči nemusia byť rovnaké, takže aby ste zachovali symetriu mihalníc, musíte to mať na pamäti.
- Myslite aj na to, že mapu je potrebné vytvoriť, keď klientka sedí alebo stojí. Keď si ľahne, tak na oči pôsobí gravitácia a viečko môže vyzerať inak.
- Mapu môžete vždy nakresliť aj na viečko vytvorením malých bodiek. Oplatí sa to urobiť, lebo pri aplikácii umelých mihalníc často viečko naťahujeme a tým meníme jeho tvar. S bodkami budete mať nad celým procesom kontrolu.
TIP: Pri výbere pera na vytvorenie mapy mihalníc si vyberte inú farbu ako čiernu. Môže to byť zelená alebo ružová. Týmto spôsobom sa vám neunavia oči tak rýchlo, lebo farba mihalníc a farba mapy budú v kontraste.
Hotové mapy mihalníc – oplatí sa ich používať?
Hotové mapy mihalníc sú nálepky, ktoré môžete nalepiť na hydrogélovú podložku. Sú veľmi pohodlné a samozrejme ich môžete používať, ale nie vždy je to tá najlepšia voľba. Je to z dvoch dôvodov.
- Používaním hotových náplastí si nevytvoríte vlastnú metódu. Náplasti sa delia na viacero rôznych štýlov mihalníc, ale profesionáli si myslia, že lepšie je v tejto oblasti získať prax. Klientka tiež určite ocení váš individuálny prístup a pozornosť.
- Môžu urobiť viac škody ako úžitku. Pripomienka: oči každého človeka sú úplne rozdielne a ani pravé a ľavé oko nie sú vždy symetrické. Používaním rovnakej šablóny na pravé a ľavé oko môžete vytvoriť nesymetrický vzhľad. Lash stylistka preto urobí najlepšie, keď analyzuje tvar oka a sama nakreslí mapu mihalníc, aby vytvorila nádherný a symetrický look mihalníc.
Mapovanie mihalníc – najpopulárnejšie štýly
- Doll eye effect (oči bábiky): Najdlhšie mihalnice použite v strede oka. Efekt očí bábiky je určený na vizuálne otvorenie a zaokrúhlenie oka. Tento efekt je ideálny pre majiteľky mandľového tvaru očí alebo očí ďaleko od seba.
- Cat eye effect (mačacie oči): Tento efekt sa najčastejšie používa na to, aby oči pôsobili mladšie. Dĺžka mihalníc sa postupne zvyšuje od vnútorného kútika k vonkajšiemu kútiku očí. Myslite však na to, že úplne na konci vonkajšieho kútika je potrebné použiť kratšie mihalnice (o 1 alebo 2 mm). Prírodné riasy sú v tejto oblasti kratšie a niekedy aj trochu slabšie, čo môže spôsobiť rýchlejšie vypadnutie alebo poklesnutie mihalnice, čo pokazí finálny look. Tento štýl sa často považuje za celkom univerzálny, ale najlepšie sa hodí na oči blízko pri sebe alebo okrúhle oči.
- Squirrel eye effect (veveričkové oči): Efekt je možné prirovnať k tvaru hôr. Spočíva v postupnom zvyšovaní dĺžky mihalníc od vnútorného kútika k vonkajšiemu, až kým sa nedostanete k najvyššiemu bodu oblúka, potom sa dĺžka mihalníc postupne znižuje. Efekt veveričky je určený nadvihnutie vonkajšieho kútika oka, takže sa hodí pre majiteľky mandľového tvaru očí alebo oči blízko pri sebe s poklesnutými viečkami.
- Kim effect: Jeden z najpopulárnejších a najžiadanejších efektov predĺžených mihalníc. Ako je vidieť na obrázku, okrem štandardného objemu mihalníc je každý nasledujúci segment doplnený o dlhšie mihalnice, takže vzniknú pozoruhodné lúče. Toto je ďalší univerzálny efekt, ale najlepší je pre oči mandľového tvaru a okrúhle oči.